Głównym celem zadania było podniesienie atrakcyjności turystycznej terenu działania „LGD” Bory Tucholskie i o promocja produktu turystycznego pod nazwą „Zapomniany szlak”.
Przez pierwsze dwa miesiące trwania projektu realizatorzy zajęli się przygotowaniem imprezy oraz kampanią informacyjno-promocyjną. Między innymi odbyły się zebrania komitetu organizacyjnego, uporządkowano teren, przygotowano folder informacyjny, plakaty. Ideę promowano na bliźniaczym festynie w Świekatowie.
1 sierpnia 2009r. na stacji kolejowej Pruszcz-Bagienica odbył się „Festyn Kolejarski”, który rozpoczął się mszą świętą, po której barwnym korowodem przeszliśmy na dworzec PKP. Rozpoczęliśmy koncertem orkiestry dętej z Śliwic. W trakcie festynu zorganizowanych zostało wiele konkursów zarówno sprawnościowych, spośród których można wymienić między innymi: wyścigi drezyn ręcznych, potyczki stacyjne, piłowanie podkładu kolejowego, jak również o tematyce turystycznej i regionalnej: loteria z gazetki, karaoke kolejarskie, konkurs kulinarny „Borowiacka uczta”. Członkowie Stowarzyszenia „Pasmo” przygotowali konkurs pod hasłem „Pruszcz dawniej i dziś”. Najlepszą prezentację multimedialną można było oglądać na rampie stacji. Chętni zwiedzali okolicę w sposób aktywny poprzez przejazd drezyną napędzaną siłą mięśni. Prezentowali się także twórcy ludowi i tworzący kolejarze.
Dla zainteresowanych dodatkową atrakcją była możliwość poszerzenia wiedzy historycznej w trakcie pieszej wycieczki po stacji z przewodnikiem. Oczekiwaliśmy na osoby ubrane w mundur kolejarski. Osoby te otrzymały niespodziankę.
Podczas festynu turyści oraz mieszkańcy mogli posmakować specjałów regionalnej kuchni, które zostały przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich – „WARS WITA WAS” . Dla najmłodszych uczestników przygotowano plac zabaw oraz liczne konkursy z nagrodami na PERONIE 9 i ¾. Zabawiał je również szczudlarz- kolejarz. Na specjalnie przygotowanej scenie swój repertuar zaprezentowały różne zespoły dziecięce i młodzieżowe.
W ramach promocji turystycznej regionu oraz samego festynu rozdawane były w KASIE BILETOWEJ materiały promocyjne (gazetka, foldery, pocztówki, okolicznościowe, lizaki).
Impreza wpłynęła niewątpliwie na wzrost ruchu turystycznego. Zgromadziła wielu miłośników kolei, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Zapoznali się oni z tradycja oraz kulturą regionu poprzez prezentację dorobku lokalnych twórców, zabytkowych maszyn, przyrządów dnia codziennego oraz z dziedzictwem kulinarnym. Na festyn przybyło ponad 500 osób z powiatu tucholskiego, łącznie z mieszkańcami wsi i około 400 turystów. Znacznie wzrosła aktywność lokalnej społeczności ze szczególnym uwzględnieniem sfery społecznej, kulturalnej i sportowej.